Specifications:
| Barcode: | ANA5001-0256-0 |
|---|---|
| Barcode: | ANA5001-0307-0 |
| PCs per Box: | 5 |
| PCs per Box: | 5 |
| Coverage Area: | 4.41 |
| Coverage Area: | 4.41 |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| Weight: | 22.31 lb |
| Width: | 11 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 12.0 mm |
| Collection: | Natural Stone |
| Composition: | Marble |
| Design: | 2x6" Picket Mosaic |
| Surface Type: | Brushed |
| Installation Type: | Thin-Set |
| Usage: | Commercial | Residential |
| Application: | Floor | Wall | Counter | Shower Floor |
Description
Anatolia Natural Stone 11" x 12" Brushed Marble 2x6" Picket Mosaic offers a unique, dimensional look with its contemporary $11" \times 12"$ brushed marble picket mosaic. The elongated $2" \times 6"$ picket tile shape combined with a textural brushed finish on the natural marble stone creates a sophisticated, multi-faceted surface. Install this distinctive marble picket mosaic to bring modern, geometric interest and subtle texture to backsplashes, showers, or accent walls.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×



