Specifications:
| Barcode: | ANA5001-0283-0 |
|---|---|
| PCs per Box: | 5 |
| Coverage Area: | 4.95 |
| UOM: | SF |
| Weight: | 25.46 lb |
| Width: | 11 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 10.0 mm |
| Collection: | Natural Stone |
| Composition: | Dolomite |
| Design: | 1.25" Penny Round Mosaic |
| Surface Type: | Honed |
| Installation Type: | Thin-Set |
| Usage: | Commercial | Residential |
| Application: | Floor | Wall | Shower Floor |
Description
Anatolia Natural Stone 11" x 12" Honed Dolomite 1.25" Penny Round Mosaic creates a playful yet refined surface with this elegant $11" \times 12"$ honed dolomite penny round mosaic. The small $1.25"$ circular penny round tile pattern in premium honed natural dolomite provides a smooth, matte finish that is perfect for bathroom floors, shower pans, or distinctive kitchen backsplashes. Use this classic dolomite mosaic tile to add timeless texture and bright contrast to your design.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×


