Specifications:
| Barcode: | ANA5001-0282-0 |
|---|---|
| PCs per Box: | 5 |
| Coverage Area: | 4.41 |
| UOM: | SF |
| Weight: | 22.31 lb |
| Width: | 11 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 10.0 mm |
| Collection: | Natural Stone |
| Composition: | Dolomite |
| Design: | 2x6" Picket Mosaic |
| Surface Type: | Honed |
| Installation Type: | Thin-Set |
| Usage: | Commercial | Residential |
| Application: | Floor | Wall | Shower Floor |
Description
Anatolia Natural Stone 11" x 12" Honed Dolomite 2x6" Picket Mosaic makes a crisp, modern statement with its striking $11" \times 12"$ honed dolomite picket mosaic. The unique $2" \times 6"$ picket tile shape offers an elegant verticality, beautifully rendered in the clean, light-colored honed natural dolomite stone. This distinctive dolomite picket mosaic is an excellent choice for a contemporary wall feature, providing subtle geometry and high-end texture.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×



