Specifications:
| Barcode: | G3BG01MO |
|---|---|
| Barcode: | G3BG05MO |
| Barcode: | G3BG08MO |
| Barcode: | G3BG10MO |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| Weight: | 52.1 lb |
| Width: | 12 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Collection: | Bergen |
| Composition: | ColorBody Porcelain |
| Design: | 1.4" Mosaic |
| Ends: | Rectified |
| Edges: | Rectified |
| Color Shade: | Cream |
| Color Shade: | Gray |
| Color Shade: | Black |
| Color Shade: | White |
| Installation Type: | Thin set |
| Application: | Wall | Floor |
Description
Del Conca USA Bergen 12" x 12" Rectified Porcelain 1.4" Mosaic offers intricate detailing with small-format pieces that create stunning visual textures. Perfect for shower floors, feature walls, and backsplashes, this porcelain mosaic tile ensures slip resistance, durability, and modern style.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×





