Specifications:
| Barcode: | G3DN10MO |
|---|---|
| Barcode: | G3DN01MO |
| Barcode: | G3DN02MO |
| Barcode: | G3DN05MO |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| Weight: | 52.1 lb |
| Width: | 12 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Collection: | Eden |
| Composition: | ColorBody Porcelain |
| Design: | 1.62" Mosaic |
| Ends: | Rectified |
| Edges: | Rectified |
| Color Shade: | White |
| Color Shade: | White |
| Color Shade: | Light Gray |
| Color Shade: | Light Gray |
| Installation Type: | Thin set |
| Application: | Wall | Floor |
Description
Del Conca USA Eden 12" x 12" Rectified Porcelain 1.62" Mosaic adds texture and detail to any space with its small-format design. Perfect for shower floors, accent walls, and backsplashes, this porcelain mosaic tile offers slip resistance, durability, and a refined aesthetic for modern interiors.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×





