Specifications:
| Barcode: | G3DN10MOLENS |
|---|---|
| Barcode: | G3DN01MOLENS |
| Barcode: | G3DN02MOLENS |
| Barcode: | G3DN05MOLENS |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| Coverage Area: | 8.4 |
| Coverage Area: | 8.4 |
| Coverage Area: | 8.4 |
| Coverage Area: | 8.4 |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| Weight: | 52.1 lb |
| Width: | 12 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Collection: | Eden |
| Composition: | ColorBody Porcelain |
| Design: | 3.62" Lens Mosaic |
| Ends: | Rectified |
| Edges: | Rectified |
| Color Shade: | White |
| Color Shade: | White |
| Color Shade: | Light Gray |
| Color Shade: | Light Gray |
| Installation Type: | Thin set |
| Application: | Wall | Floor |
Description
Del Conca USA Eden 12" x 12" Rectified Porcelain 3.62" Lens Mosaic features a unique lens-shaped pattern that creates visual depth and artistic appeal. This decorative porcelain mosaic tile is ideal for feature walls, bathroom accents, and kitchen designs, combining durability with eye-catching style.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×





