Specifications:
| Barcode: | G3LT01MO |
|---|---|
| Barcode: | G3LT10MO |
| Barcode: | G3LT05MO |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| PCs per Box: | 10 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| Coverage Area: | 9.7 |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| UOM: | SF |
| Weight: | 51.2 lb |
| Width: | 12 inch |
| Length: | 12 inch |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Collection: | Elements |
| Composition: | ColorBody Porcelain |
| Design: | 1.4" Mosaic |
| Ends: | Rectified |
| Edges: | Rectified |
| Color Shade: | Cream |
| Color Shade: | White |
| Color Shade: | Gray |
| Installation Type: | Thin set |
| Application: | Wall | Floor |
Description
Del Conca USA Elements 12" x 12" Rectified Porcelain 1.4" Mosaic delivers intricate detail and texture, making it ideal for shower floors, backsplashes, and accent walls. This porcelain mosaic tile offers slip resistance, durability, and a refined look that complements both modern and classic interior styles.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
You may also like
Recently viewed
×




